fbpx

Otel Sabunlarının Kalitesini Ortaya Koyan 3 Kriter

Otel sabunları çeşitli konaklama amaçlarıyla gidilen otellerde kullanılan kişisel bakım malzemelerinin başında, otel sabunu gelir. Bu sabunlar kimi zaman kalitesiz, hatta sağlığa zararlı maddelerden üretildiği için otel müşterileri bu durumdan hoşnut kalmazlar. Çünkü bir otelin hizmet çizgisini belirleyen unsurlardan biri de müşterilerine sunduğu ürünlerin iyi bir kaliteye sahip olmasıdır. Buradan hareketle müşterilere sunulacak sabunların kalitesi, bazı kriterlerden yola çıkılarak belirlenebilir.

 

 1.Otel Sabunun Dayanıklılığı

Otel Sabunları

Otel Sabunları

Bu tür sabunlar genellikle tek kişi tarafından kullanılması hedeflendiğinden, klasik sabunlara nazaran çok daha küçük boyutlarda üretilirler. Ancak sabunun küçük olması, çabuk tükenip biteceği anlamına gelmemelidir. Zira kaliteli cins sabunlar, boyutları hesaba katılmaksızın uzun süre kullanılabilmektedir. Yani bir iki kez kullanımdan sonra hemen tükenen sabunların, çok kaliteli olduğundan bahsetmek mümkün olmaz. Otel müşterilerine kullanım için sunulan otel sabunları, müşteri henüz otelden ayrılmadan ilk kullanımdan sonra tükenip bitmesi, aslında küçük gibi görünen ama otelin hizmet kalitesi adına kötü izlenim bırakan bir durumdur. Bu nedenle oteller için seçilecek sabunların kaliteli markalardan seçilmesi, dayanıklı olmaları tercih sebebidir.

 

 2.Sabunun İyi Köpürmesi

Kalitesiz olan sabunlar, köpürme konusunda iyi sonuçlar vermezler. Sabunun suyla temas etmesi ve köpürtülmeye çalıştığı halde köpürmemesi, onun kalitesiz olduğunu gösterir. Genellikle bazı halka açık alanlarda, otel, motel pansiyon gibi konaklama merkezlerinde verilen sabunların köpürmemesi ve dolayısıyla bir temizlik sağlamaması, şikayet sebebidir. Yüksek kaliteli sabunlar, suyla temas ettikleri anda köpürmeye başlarlar. Ve bu tür sabunların köpük kalitesi de hayli yoğundur. Bu kriterlere sahip olmayan otel sabunları ile bir hijyen sağlamak mümkün olmadığı gibi, içeriklerinde kullanılan kalitesiz malzemeler nedeniyle sağlık yönünden de zararlıdırlar. Tüm bu bilgilerin ışığında bir sabunu değerlendirirken, sabunun köpürmesi ve köpük kalitesi de kontrol edilmelidir.

 

 3.Ambalajı ve Görünümünün Estetik Olması

Bir ürünün kalitesini, yalnızca ürünün içeriği ve nitelikleri değil, dış görünümü de ortaya koymaktadır. Buna göre özellikle otellerde misafirler için sunulan sabunlarda dış görünüm önemli bir yere sahiptir. Müşterilerin gözüne hoş görünen, estetik ambalajlar her zaman için daha büyük bir beğeni ile karşılanırlar. Bununla birlikte sabunun renginin ilgi çekici olması, şeklinin elde kolay tutulan ve zarif bir biçimde tasarlanması, değerlendirme için gerekli unsurlardır. Hatta bununla beraber sabunların hoş kokması da önemli bir kriter olarak kabul edilmektedir. Küçük, keyifli ambalajlarda, çeşitli zevklere hitap edecek renklerde tasarlanan sabunların otel müşterileri için sunulması, hem müşteriler hem de otelin hizmet kalitesi yönünden önemlidir. Bizi instagram’dan takip etmeyi unutmayın.